Z znanjem do uspešnejšega razvoja dopolnilnih dejavnosti in trženja produktov na kmetijah Zgornje Savinjske doline
Nosilec projekta: KGZS, Kmetijsko gozdarski zavod Celje, Izpostava Mozirje
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 9. 2009 – 30. 6. 2010
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 12.287,22 EUR
- LEADER sredstva: 6.955,99 EUR
- Lastna sredstva: 5.331,23 EUR
- Opis projekta:
Namen projekta je bil ohraniti delovna mesta na kmetijah z dvigom usposobljenosti nosilcev kmetijskih gospodarstev in njihovih družinskih članov ter povečati njihove možnosti pri registraciji dopolnilne dejavnosti. Izvajali smo delavnice s področja predelave sadja in mleka, delavnice o trženju na kmetijah ter priprave izdelkov in pridelkov za prodajo. Kmetje, ki so nameravali registrirati dejavnost turizem na kmetiji, so pridobili dodatna znanja za dvig kakovosti ponudbe. Izvedli smo ocenjevanje jabolčnika, pri nas imenovanega tokc, toukec. Zaradi velikega zanimanja, je ocenjevanje postalo tradicionalno. Izvedli smo ogled dobre prakse.
Solčavski gorski les
Nosilec projekta: Društvo lastnikov gozdov »Tisa«
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta:
- 1. faza: 1. 7. 2009 – 30. 9. 2009,
- 2. faza: 1. 3. 2009 – 30. 9. 2010,
- 3. faza: 1. 1. 2010 – 30. 6. 2010.
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 42.851,84 EUR
- LEADER sredstva: 31.460,00 EUR
- Lastna sredstva: 11.391,84 EUR
- Opis projekta:
Definicijo za gorski les boste težko našli, saj si tudi raziskovalci niso enotni, kako ga točno opredeliti. Na splošno velja, da je »gorski« tisti les, ki prihaja iz gozdov nad 800 m nadmorske višine in ki raste v precej ostrejših naravnih razmerah kakor les iz nižin. Raste počasneje, a enakomerno, zato imajo debla izredno gosto rast. Razširjeno je prepričanje, da je gorski les slabe kakovosti, da ni uporaben za mizarske in tesarske izdelke. Mi pa pravimo ravno nasprotno. Gorski les je dobre kakovosti, ob ustrezni pripravi in obdelavi lahko iz njega naredimo zelo kakovostne izdelke. To smo v okviru projekta dokazali z izdelavo študije o značilnostih in prednostih gorskega lesa ter o njegovi uporabnosti. Izvedena so bila strokovna predavanja. Študijo smo v praksi preverili z izdelavo uporabnih izdelkov.
Medgeneracijsko sožitje za lepši jutri
Nosilec projekta: Društvo za kulturo odnosov SPES
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 5. 2009 – 15. 12. 2009
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 19.606,30 EUR
- LEADER sredstva: 18.200,00 EUR
- Lastna sredstva: 1.406,30 EUR
- Opis projekta:
Projekt se je izvajal v dveh vsebinskih sklopih. V prvem sklopu so bile skupine iz psihosocialno ogroženih družin vključene v terapevtski proces. To so družine, v katerih vlada nasilje, čustvene in spolne zlorabe. Drugi vsebinski sklop je bil namenjen razvoju medgeneracijskega sožitja. S povezovanjem različnih starostnih skupin v obliki ustvarjalnega druženja je potekal prenos znanja in veščin s starejše generacije na mlajšo. Potekale so delavnice v naravi, kjer so otroci svoja občutja izražali likovno, besedno in plesno. Tako so krepili svojo samopodobo, spoznavali naravno in kulturno dediščino Zgornje Savinjske doline in si na nevsiljiv način pridobili nove izkušnje in pogled na življenje.
Izobraževalni izzivi na podeželju Zgornje Savinjske doline
- Nosilec projekta: Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, Center za samostojno učenje Nazarje
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 30. 6. 2009 – 30. 9. 2010
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 10.033,03 EUR
- LEADER sredstva: 5.560,77 EUR
- Lastna sredstva: 4.472,26 EUR
- Opis projekta:
V okviru projekta, ki je vseboval tri faze, je bil izveden izobraževalni modul v obsegu 90 ur. Kmečko prebivalstvo, posebej mladi kmetje in kmečke žene ter potencialni nosilci turistične dejavnosti na kmetiji so imeli možnost izobraževanja na področju podjetništva (Od hobija do prodaje, Oglas, da se sliši v deveto vas, Trženje in promocija na kmetiji, Podjetnost je ženskega spola, Zakonodaja, Kako do znanja in certifikata NPK), prostega časa na kmetiji, računalniškega opismenjevanja (tudi izobraževanja na področju uspešne prodaje preko interneta in e-pošte) in borze sadik ter zeliščarstva. Na koncu izobraževanja je bil izveden ogled dobre prakse.
POLETNA ZGODBA
Nosilec projekta: LAS – Društvo za razvoj podeželja Zgornje Savinjske doline
- Cilj LRS: Povezovanje razvojnih struktur za celovit razvoj podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 15. 5. 2009 – 30. 4. 2010
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 64.964,08 EUR
- LEADER sredstva: 30.060,00 EUR
- Lastna sredstva: 34.904,08 EUR
- Opis projekta:
V prvi fazi projekta smo preko gala koncerta Godbe Zgornje Savinjske doline ob t. i. lesni poti povezali in predstavili različna društva in nosilce turizma Zgornje Savinjske doline. V drugi fazi projekta smo izdelali skupni turistični katalog območja, info mapo in predstavitvene plakate za vsako občino ter spletno stran kjer si lahko ogledate nastavnitve, aktivnosti, doživetja in še veliko več...
Realizacija geografske zaščite Zgornjesavinjskega želodca v praksi
Nosilec projekta: Združenje izdelovalcev Zgornjesavinjskega želodca
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 9. 2009 – 5. 10. 2011
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 58.467,52 EUR
- LEADER sredstva: 11.330,01 EUR
- Lastna sredstva: 47.137,51 EUR
- Opis projekta:
Z vsebino projekta smo želeli spodbuditi legalno pridelavo in trženje suhomesnate specialitete. V treh letih je Združenje izvedlo tri letna ocenjevanja zgornjesavinjskega želodca in realiziralo uradno (eksterno) certificiranje (UC) s tremi izdelovalci. Ob uspešnem zaključku zunanje certifikacije so kot združenje od certifikacijskega organa prejeli Certifikat, Združenje pa je 8. 07. 2011 dvema izdelovalcema podelilo certifikat za izdelke, ki ustrezajo specifikaciji za zaščiten izdelek z geografsko označbo. S tem je bil dosežen glavni cilj celotnega projekta. V letu 2011 je poprečna ocena kvalitete želodca na ocenjevanju znašala 17,19 točke od 20 možnih.
Na vstopnih točkah v Zgornjo Savinjsko dolino in na odcepih cest v dolino smo postavili turistične informativne table za Zgornjesavinjski želodec z geografsko označbo. Table z napisom DOLINA ZGORNJESAVINJSKEGA ŽELODCA v slovenskem in angleškem jeziku so postavljene na vstopu v ZSD v Ljubiji pri Mozirju ob regionalni cesti Celje-Logarska Dolina na reklamnem panoju društva Mozirski gaj ter na vstopu v Zadrečko dolino na vrhu prelaza Črnivec na informacijski panoramski tabli. Tabli z napisom ZGORNJESAVINJSKI ŽELODEC z navedbo izdelovalca sta nameščeni ob krajevni cesti na lokacijah Podvolovljek in Delce. V okviru projekta je bila postavljena tudi domena in spletna stran www.zgornjesavinjski-zelodci.si.
Šepet Savinjskih krošenj – SAVIQ Brežice Savinja
Nosilec projekta: Občina Gornji Grad
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 1. 2010 – 31. 12. 2010
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 23.000,00 EUR
- LEADER sredstva: 19.600,00 EUR
- Lastna sredstva: 3.400,00 EUR
- Opis projekta:
Dodana vrednost projekta je bila izražena preko vključitve na mednarodni zemljevid znanih festivalov v sklopu kulturne destinacije Saviq Brežice. Preko projekta se je povečala turistična prepoznavnost podeželja kot glasbene destinacije na način animiranja posameznikov, da preko delavnic in dogodkov spodbudijo znanje in človeški potencial ter posredno izboljšajo osebnostni razvoj in tvorijo festivalsko akcijsko skupino - jedro glasbenega druženja območja. Izvedeni so bili trije glasbeni dogodki, v katedrali v Gornjem Gradu in v cerkvi Marije snežne v Solčavi.
Tradicionalno˙naravno˙ustvarjalno
Nosilec projekta: Zadruga Solčava z.o.o.
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 2. 2010 – 5. 7. 2011
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 41.351,22 EUR
- LEADER sredstva: 38.600,00 EUR
- Lastna sredstva: 2.751,22 EUR
- Opis projekta:
Izvedba projektnih aktivnosti je obsegala tri vsebinske sklope in sicer preveritev kakovosti lokalnega kulinaričnega produkta – solčavskega sirneka in priporočila za izboljšanje kvalitete, delavnice za otroke na temo »ustvarjalno druženje v naravnem okolju«, tretji sklop pa je bila izvedba aktivnosti na temo avtohtona jezersko – solčavsko ovca – zgodovinski razvoj pasme, sedanje stanje na področju reje, ter preveritev novih možnosti uporabe volne.
Projekt je bil namenjen kmetijam, ki izdelujejo »sirnek«, generaciji otrok in odraslih, rejcem ovc avtohtone jezersko solčavske volne ter predelovalcem volne in strokovni javnosti. Izvedli smo 10 vzorčenj ter končno analitično ocena izdelka - sirneka, 5 enodnevnih delavnic ter študijsko pot na Finsko. Nastala je knjiga Naša ovca in njena volna.
Domači kraj
Nosilec projekta: Društvo za kulturo odnosov SPES
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 9. 1. 2010 – 15. 4. 2011
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 44.184,76 EUR
- LEADER sredstva: 41.700,00 EUR
- Lastna sredstva: 2.484,76 EUR
- Opis projekta:
Osnovni namen projekta je bil predstavitev domačega kraja mladim preko različnih aktivnosti (spoznavanje naravne in kulturne dediščine, delovanje društev v domačem kraju, ustno izročilo, skupno druženje in praznovanje preko skupnih zimskih športnih aktivnostih in skupne priprave ledene pravljične dežele) do te mere, da začutijo kvaliteto življenja in vrednote domačega kraja. Projekt je bil sestavljen iz dveh faz. Prva faza je bila namenjena t.i. angleškim sobotam, kjer so se otroci preko zgodb in doživetij iz domačega kraja učili tujega jezika. V času šolskih počitnic so otroci spoznavali domači kraj preko predstavitev različnih društev, v decembrskem času pa so obiskali visokogorske kmetije in se s sankami spustili v dolino. Druga faza projekta je poudarila pomen dobrih medosebnih odnosov življenja na podeželju, saj so otroci in mladinci poskrbeli za lepše praznike ostarelih, bolnih in invalidov v domačem kraju. V času pričakovanja novega leta so v pravljični deželi izvedli pravljico Zvezdica zaspanka in v skupnem druženju stopili v novo leto.
Čebelica SAŠA
Nosilec projekta: LAS – Društvo za razvoj podeželja Zgornje Savinjske doline
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 1. 2010 – 5. 10. 2010
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 10.935,04 EUR
- LEADER sredstva: 7.931,00 EUR
- Lastna sredstva: 3.104,04 EUR
- Opis projekta:
Čebelica SAŠA je projekt sodelovanja med LAS – Društvom za razvoj podeželja Zgornje Savinjske doline in LAS – Društvom za razvoj podeželja Šaleške doline. S projektom smo predvsem predšolskim otrokom in otrokom prvih dveh triad osnovne šole predstavili pomen čebele in čebelarstva kot pomembnega člena v prehranjevalni verigi. Otroci so spoznali pomembnost ohranjanja biotske raznovrstnosti ter naravne in krajinske pestrosti na eni strani, na drugi strani pa pomembnost pravilne prehrane za normalen razvoj. Naše najmlajše in otroke smo naučili, da lahko sami največ storijo za svoje zdravje in, da sta lahko med in izdelki iz medu ter jabolko in izdelki iz jabolk, odličen prigrizek in nadomestek za čokolado, bombone in ostale sladkarije. Uredili smo degustacijski prostor, sadno pot po sadovnjaku, izdelali zgoščenko s popisom čebelnjakov iz obeh dolin, izdelali priročnik, kupili računalnik ter projektor za potrebe otrok krožkarjev.
Dogodki in prireditve za krepitev identitete in izboljšanje kakovosti izdelkov, storitev in bivanja na podeželju
Nosilec projekta: Center RINKA – zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 30. 1. 2012 – 30. 9. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 36.573,07 EUR
- LEADER sredstva: 28.030,18 EUR
- Lastna sredstva: 8.542,89 EUR
- Opis projekta:
Nosilec projekta je preko dogodkov in prireditev popestril dogajanje v Zgornje Savinjski dolini. V dveh fazah projekta smo izvedli 20 tematskih dogodkov (zgodbe, gorski les, narečje-identiteta, volneni izdelki, zanimivosti, bivanje, jame, narava, kamnine, fosili, rastline, zgodbe, živali, gozd, les, volna, jedi, hrana iz narave, spomini domačinov), izvedli prireditvi Festival volne in Festival gorskega lesa in postavili razstavo Spomini domačinov. Projekt je predstavil drugačen pristop k razvoju in predstavitvi izdelkov iz volne in gorskega lesa ter prispeval k razvoju storitev povezanih z njimi. Ob zaključku projekta se je za 100 % povečala prodaja volnenih in lesenih izdelkov v Centru Rinka, ki je znašala 7.889,00 EUR. Z izdelovalci za prodajo izdelkov iz lesa ali volne je bilo v Centru Rinka podpisanih 21 pogodb.
Vzpostavitev Centra za razvoj podeželja Zgornje Savinjske doline
Nosilec projekta: Občina Ljubno
- Cilj LRS: Povezovanje razvojnih struktur za celovit razvoj podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 17. 7. 2011 – 5. 10. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 75.313,31 EUR
- LEADER sredstva: 39.314,09 EUR
- Lastna sredstva: 35.999,22 EUR
- Opis projekta:
Center razvoja podeželja Zgornje Savinjske doline (CRP) je bil vzpostavljen v Fašunovi hiši na Ljubnem ob Savinji. V zgornjem delu gospodarskega poslopja smo uredili večnamenski prostor za delo različnih interesnih skupin. Izvedli smo gradbena dela, uredili elektroinštalacije, strojne inštalacije, vodovodno instalacijo ter kanalizacijo. Večnamensko dvorano smo opremili s 4 mizami in 40 stoli. Z adaptacijo Fašunove hiše smo v muzejski objekt doprinesli nove, sveže vsebine. Tukaj potekajo različni kuharski tečaji, protokolarni dogodki, razstave, prikazi starih običajev, šeg, različna predavanja, srečanja in predstavitve. V zgornjem nadstropju so poslovni prostori, sedež Zavoda Savinja in LAS-Društva za razvoj podeželja Zgornje Savinjske doline.
Čebelarski center SAŠA Luče – s šolskim čebelnjakom (ČC Luče)
Nosilec projekta: Čebelarsko društvo Luče
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 15. 7. 2011 – 15. 5. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 52.554,01 EUR
- LEADER sredstva: 38.894,48 EUR
- Lastna sredstva: 13.659,53 EUR
- Opis projekta:
Čebelnjak z večnamensko dvorano, ki je bil predmet dokončanja projekta, je bil zaključen do III. gradbene faze: zidano in vkopano je bilo pritličje z betonsko ploščo, na katero je bil postavljen lesen del iz brun in streho dvokapnico s skodlami. V okviru projekta smo dokončali gradbena in ostala dela v pritličju (zidarska, instalaterska, tlakarska, keramičarska, pleskarska, kanalizacijska, fasaderska dela), postavili smo malo čistilno napravo za odplake, dokončali smo leseni del objekta – brunarice, nabavili in vgradili smo okna in vrata, uredili potrebne sanitarije (WC školjka, umivalnik in tuš s potrebnimi vodovodnimi priključki). Večnamensko dvorano smo opremili z dvema mizama, 15 stoli, 1 kredenco, enim računalnikom in projektorjem ter platnom. Z dokončanjem objekta je nosilec projekta ČD Luče skupaj z občino Luče povečal dodano vrednost na podeželju s tem, ko je vzpostavil pogoje za plemenitenje in vzrejo čebeljih matic zaščitene avtohtone kranjske sivke ter možnost za izvajanje raziskav in razvojno aplikativnih metod čebelarjenja.
Dobimo se na tržnici (Tržnica je cool)
Nosilec projekta: Savinja, zavod za razvoj podeželja in turizma
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 20. 7. 2011 – 5. 10. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 23.931,90 EUR
- LEADER sredstva: 18.059,13 EUR
- Lastna sredstva: 5.872,77 EUR
- Opis projekta:
Projektne dejavnosti so potekale ob delovanju tržnice, v Bohačevem toplarju v Nazarjah, v drugem delu smo naredili 35 tabel za označitev naravne in kulturne dediščine na območju vseh sedmih občin Zgornje Savinjske doline. Za potrebe tržnice smo izdelali letake, kartončke za označitev izdelkov, nosilne papirnate vrčke, jumbo plakat, transparent, promocijske majice, kupljena je bila tehtnica in prenosno ozvočenje. Izvedli smo 12 promocijskih dogodkov ter ogled dobre prakse neposrednega trženja na Gorenjskem. Dopolnili smo opremo tržnice, ponudnikom pomagali pri promociji izdelkov za trg in s tem dosegli večjo prepoznavnost tržnice ter najmanj eno novo registrirano dejavnost. Prispevali smo k ohranitvi tradicionalnih znanj izdelave različnih izdelkov.
Most do znanja in priložnosti (MOST)
Nosilec projekta: Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, Center za samostojno učenje Nazarje
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 12. 2011 – 21. 12. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 18.357,34 EUR
- LEADER sredstva: 15.080,53 EUR
- Lastna sredstva: 3.276,81 EUR
- Opis projekta:
Središče za samostojno učenje Nazarje, ki deluje pod okriljem LU Velenje, je ustanovilo 4 E – točke z po 6 mobilnimi računalniki in dodatno vsebino v okviru Centra vseživljenjskega učenja (v občinah Gornji Grad, Ljubno, Solčava, Luče). Vsaka točka je z dodatno ponudbo delovala najmanj 2 krat mesečno vse leto z izjemo kolektivnih dopustov. Na mobilnih točkah so za občane uvedli brezplačne aktivnosti, kot so: individualna brezplačna učna pomoč, svetovanje in informiranje o različnih izobraževalnih možnostih, samostojno učenje podprto z ustreznimi e- programi, CIPS – ov kotiček (informacije o možnostih zaposlitve, razpisanih
prostih delovnih mestih, brezplačni individualni osnovni tečaji računalništva, uporaba interneta. Izvedli smo 21 delavnic z različnimi vsebinami; trajnostna raba okolja, sadni gozd, skrb za drevesa, kako se zaščititi pred škodljivci, kako pozdraviti goste v tujem jeziku itd.
Fidov gaj – dediščina ljudske modrosti
Nosilec projekta: Gostinstvo in turizem Jože Firšt s.p.
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 15. 7. 2011 – 15. 7. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 48.037,12 EUR
- LEADER sredstva: 35.933,75 EUR
- Lastna sredstva: 12.103,37 EUR
- Opis projekta:
Namen projekta je bil na novo postaviti objekte »oferije« in urediti območje ob poslopjih vključno z dostopom do Fidove zijalke, v kateri je nekaj let živel Vid Strgar – Fida in je po njem jama dobila tudi ime. Razširili smo obstoječe poti, dodali nekaj novih poti, zasadili sadovnjak, uredil zeliščni vrt, postavili kaščo, senik in čebelnjak za ogled. Vse to z namenom, da predstavimo življenje, skoraj že pozabljenega, najrevnejšega sloja podeželskega prebivalstva, »oferjev«. Tukaj se sedaj lahko okrepčamo pri izviru studenčnice. Zasaditev zdravilnih rastlin iz knjige ljudskega zdravilca Vida Strgarja - Fida v značilnih rastiščih poudarja pomen naravne medicine tudi za današnji dan. Sadovnjak starih sadnih sort omogoča seznanitev s tradicionalnimi sortami sadja in njegovo uporabo.
Za varni jutri – znanje za življenje
Nosilec projekta: Društvo za kulturo odnosov SPES
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 15. 7. 2011 – 17. 2. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 16.449,65 EUR
- LEADER sredstva: 13.343,41 EUR
- Lastna sredstva: 3.106,24 EUR
- Opis projekta:
Društvo SPES je izvedlo 20 delavnic, na katerih so se udeleženci seznanili z ravnanjem z defibrilatorjem ter se naučili kako ravnati v določenih nesrečah, ki so značilne za določeno starostno obdobje, oz. določeno skupino ljudi, npr. čebelarji-piki žuželk in anafilaktičen šok, gozdarji-hude nesreče v gozdu. V okviru projekta smo kupili učni defibrilator, reanimacijsko lutko, video kamero in mikrofon. Oblikovana je bila učna zgoščenka s primeri uporabe defibrilatorja in nudenjem prve pomoči.
Sodelujmo z naravo (2/2)
Nosilec projekta: Občina Gornji Grad
- Cilj LRS: razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 30.10.2012 – 30.6.2015
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 35.708,88
- LEADER sredstva: 28.834,07
- Lastna sredstva: 6.835,13
Opis projekta:V prvi fazi projekta je bila vzpostavljena in opremljena info točka. Označenih je bilo več kot 95 km tematskih poti preko katerih so se povezali z domačimi ponudniki in partnerji. Vse poti so bile označene z markacijami. Izvedene so bile tri otvoritve tematskih poti, na katerih so sodelovali pohodniki, kolesarji, tekači, smučarji, konjeniki, domači ponudniki, ponudniki iz sosednjih občin in partnerji v projektu.
V drugi fazi projekta je bilo zagotovljeno delovanje info točke. Pripravljenih je bilo 10.000 izvodov trganke in 10.000 izvodov zgibanke, ter predstavitveni film. Na otvoritvi je potekala predstavitev projekta, pokušina domačih dobrot, vodena pohodniška in kolesarska tura, družabne igre, animacija za otroke, predstavitev trgank, zgibank in promocijskega filma.
Senzorična pot po pravljičnem gozdu
Nosilec projekta: Primož Plesnik s.p.
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 13. 6. 2012 – 6. 12. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 19.583,72 EUR
- LEADER sredstva: 10.006,74 EUR
- Lastna sredstva: 9.576,98 EUR
Opis projekta:
V pravljičnem gozdu v Logarski Dolini smo senzorično pot opremili z tipskimi lesenimi tablami. Na vsaki je napisana pravljica, ki poleg avtorja in povzetka pravljice vsebujejo tudi naloge, ki jih opravijo obiskovalci. Table so odporne na mehanske vplive, hkrati pa zagotavljajo naraven videz. Vsebina tabel je grafično oblikovana na otroku razumljiv način. Senzorična pot pri otrocih spodbuja in razvija vsa čutila: vonj, sluh, vid, okus in otip. Poleg slovenskega je uporabljen tudi angleški jezik. Uredili smo še predel gozda, kjer bo lahko otrok sam ali s spremstvom ustvarjal zvoke, odkrival variacije glasu, s tipanjem prepoznaval različne strukture, vonjal rastline ter prepoznaval različne okuse. Izdelan je nov animacijski program za skupine šolskih ter predšolskih otrok.
Spoznavanje – doživljanje – zavedanje obrazov dediščine
Nosilec projekta: Muzej Vrbovec, Muzej gozdarstva in lesarstva
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 14. 6. 2012 – 30. 9. 2013
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 33.713,21 EUR
- LEADER sredstva: 28.656,24 EUR
- Lastna sredstva: 5.056,97 EUR
- Opis projekta:
Preko različnih dogodkov, prireditev in razstav smo promovirali kulturno dediščino Zgornje Savinjske doline. V dediščinskih objektih je potekalo preko 30 dogodkov: ustvarjalne delavnice, doživljajske pravljice, etno doživljajski sprehodi, praznovanja za otroke. Izvedli smo teden odprtih vrat muzejskih zbirk Zgornje Savinjske doline, festival lesenih izdelkov, festival volne, dan ajdneka, prireditev o zadrečkem lončarstvu. Štiri muzejske zbirke so dobile nove didaktične pripomočke. Izvedli smo usposabljanje vodnikov za doživljajsko vodenje, etno animacijo in interpretacijo dediščine. Izdali smo interaktivno brošuro in zemljevid s predstavitvijo zgornjesavinjskih dediščinskih zbirk.
Ureditev tematske poti ob Ljubnici
Nosilec projekta: Občina Ljubno
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 30. 1. 2013 – 5. 10. 2013
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 42.531,96 EUR
- LEADER sredstva: 29.632,92 EUR
- Lastna sredstva: 12.899,04 EUR
- Opis projekta:
Ob potoku Ljubnica smo uredili tematsko pot, ob kateri smo postavili 9 tematskih tabel (uvodna tabla, čebelarstvo, flosarstvo, ptice obvodnih grmišč, ptice v visokodebelnih sadovnjakih, sadovnjak, gozdarstvo, lesarstvo, ribe), 8 klopi, 11 košev za smeti. Uredili smo brv preko Ljubnice. Table so postavljene na lesenih ogrodjih smiselno glede na teren in okolico. S tematsko potjo smo pridobili nov turistični produkt, saj smo jo preko aktivnega doživetja narave in učnih vsebin povezali v splet sprehajalnih poti celotne Zgornje Savinjske doline.
Ohranjanje narečij Zgornje Savinjske doline
Nosilec projekta: Center Rinka, zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 14. 6. 2012 – 5. 10. 2013
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 23.597,10 EUR
- LEADER sredstva: 18.742,50 EUR
- Lastna sredstva: 4.854,60 EUR
- Opis projekta:
Z medgeneracijskimi druženji, s prenosom znanja in ohranjanjem narečij je projekt prispeval k osebnostnemu razvoju in dvigu zavedanja identitete lokalnega prebivalstva. V okviru projekta smo uredili tekste in natisnili knjigo (1. in 2. del) z naslovom Gori, doli, sem in tja - folklorne pripovedi iz Zgornje Savinjske doline. Pripovedi v knjigi (skoraj 1200 pripovedi) so pisane v narečjih Zgornje Savinjske doline, na koncu druge knjige je slovar v knjigah uporabljenih narečnih izrazov. Avtorji knjige so s starejšimi prebivalci Zgornje Savinjske doline opravili številne intervjuje, jih posneli in prepisali v narečjih. Uredili smo jih po priporočilih in navodilih ddr. Marije Stanonik (SAZU), ki je bila strokovna urednica knjige. Špela Orešnik je za knjigo izdelala inovativne grafike: izdelala je polstene (filcane) slike in figure iz izbranih pripovedk ter jih fotografirala. Pripovedovalci iz Zgornje Savinjske doline so na pobudo Kulturnega društva Solčava pripravili in posneli 47 interpretacij pripovedi iz knjige. Posnetki v narečjih interpretiranih zgodb so izšli na audio CD-ju (800 izvodov). Izbrane pripovedi so interpreti predstavljali na prireditvah po dolini v sklopu tematskih večerov.
Razvoj male pilotne naprave za pridobivanje bioplina s kompleksno razgradnjo organskih odpadkov v kmetijstvu
Nosilec projekta: PUŠNER d.o.o.
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 14. 6. 2012 – 2. 10. 2013
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 23.181,81 EUR
- LEADER sredstva: 16.291,38 EUR
- Lastna sredstva: 6.890,43 EUR
- Opis projekta:
Glavna aktivnost projekta je bila raziskava in razvoj proizvodnega procesa do proizvodnje bioplina z uporabo organskih odpadkov. Gre za razvojni projekt, ki je bil osredotočen na razvoj naprave, ki bo omogočala proizvodnjo bioplina izključno iz gnojevke in bo omogočala visok izplen razgradljive biomase v bioplin. Prvotno je nosilec projekta načrtoval vgradnjo cisterne za digestor in že v toku prvih poizkusov ugotovil, da vgradnja onemogoča konstrukcijske popravke naprave, kar se je v toku razvoja tudi dogajalo. Najprej smo naredili teste " filtriranja" gnojevke skozi peščen "filter", ki naj bi služil kot nosilec aktivne biomase. V ta namen smo izdelali mali digestor velikosti 200 litrov z izmenjevalcem toplote in peščenim filtrom. Za ogrevanje smo uporabili električni grelec. Za pospeševanje reakcije smo uporabljali promotor. Po več mesečnem testiranju se je izkazalo, da je za to vrstno digestacijo potrebno vhodni material posebej pripravit in sicer je bilo potrebno gnojevko popolnoma "zmlet", tako da smo v tovrsten digestor dovajali samo material, ki fermentira. Za pospešitev fermentacije smo dodajali bio-promotor.
V okviru projekta je nosilec projekta raziskoval, kako uporabiti »nano tehnologijo«, da bo proces razgradnje blata s pomočjo anaerobnih metanogenih bakterij hitrejši ter intenzivnejši.
Voda nosi spomine
Nosilec projekta: Občina Mozirje
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 13. 6. 2012 – 5. 10. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 39.143,22 EUR
- LEADER sredstva: 29.112,49 EUR
- Lastna sredstva: 10.030,73 EUR
- Opis projekta:
Tematika poti je kulturna dediščine vezana na uporabo in izrabo vode. Uredili smo tematsko pot, jo predstavili javnosti in jo vključili v turistično ponudbo. Točke poti so Kopelce, Šajspah, Dohtarjev izvir, trg, Mozirski gaj, ki so med seboj zgodovinsko povezane in skupaj s povirnim ozemljem pritokov Savinje tvorijo svojstveno izročilo »vodne« kulturne dediščine. Točke niso v evidenci nepremične kulturne dediščine, so pa izrednega pomena za ohranjanja ljudskega izročila in kot take zanimive za turistično ponudbo. Za namen urejenosti dostopa in varnosti obiskovalcev smo uredili Kopelce. Na posameznih lokacijah poti bodo obiskovalci dobili žige, s katerimi bodo sestavili geslo. Za opravljeno pot bodo nagrajeni s 50 % popustom za vstopnino v Mozirski gaj. Lokacije za žige so v gostinskih lokalih, s čimer želimo posredno podpirati lokalno gospodarstvo.
Priprava izpiralnih vod za zbiralnice mleka
Nosilec projekta: Zgornjesavinjska kmetijska zadruga Mozirje z.o.o.
- Cilj LRS: Izboljšanje duhovne in materialne kakovosti življenja na podeželju
- Obdobje izvajanja projekta: 1. 8. 2012 – 31. 12. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 25.468,82 EUR
- LEADER sredstva: 10.941,67 EUR
- Lastna sredstva: 14.527,15 EUR
- Opis projekta:
Ker imajo nekatera kmetijska gospodarstva v Zgornje Savinjski dolini svoja lokalna vodna zajetja in prihaja ob neurjih do mehanskega in mikrobiološkega onesnaževanja pitne vode, smo v okviru projekta na 30 kmetijah vgradili filtracijske sisteme za preprečitev onesnaženja posod za mleko in s tem izboljšali bakteriološko ustreznost mleka. S filternim sistemom AquaVallis smo zagotovili kontinuirano neoporečnost vode iz lokalnega vodnega zajetja in s tem povečali kvaliteto (čistost) vode pri vsakdanji uporabi, kar bo pozitivno vplivalo tudi na zmanjšanje mikroorganizmov v mleku oz. posledično na višjo odkupno ceno.
Jesenska zgodba v Mozirju
Nosilec projekta: Turistično društvo Mozirje
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 13. 6. 2012 – 5. 10. 2012
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 3.704,29 EUR
- LEADER sredstva: 2.907,09 EUR
- Lastna sredstva: 797,20 EUR
- Opis projekta:
Projekt se je pričel z izobraževanjem vodnikov za vodenje po Mozirju. Gre za inovativen način predstavitve mozirskega trga z upoštevanjem vseh vidikov (zgodovine, geografije, etnografije; navezovanje trenutnega življenja domačinov s kulturno preteklostjo kraja v povezavi z ogledom zbirk Mozirje in Mozirjani).
Vzporedno je nastala zloženka z opisom kulturne dediščine Mozirja – TEMATSKA TURISTIČNA POT v nakladi 1000 izvodov. V okviru prireditve JESENSKA ZGODBA je po končanem ogledu tematske turistične poti »Kulturne dediščine Mozirja« potekala proslava v Kulturnem domu Mozirje. Na osrednji prireditvi so sodelovali pevski zbori in manjše glasbene skupine iz Zgornje Savinjske doline. Podelili smo priznanja ob 120-letnici Turističnega društva Mozirje in nagrado gospodu Aleksandru Videčniku.
Iz narave na krožnik – za gastronomsko odličnost Zgornje Savinjske doline (2/2)
Nosilec projekta: Center Rinka, Zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega
- Cilj LRS: Razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 24.7.2013 – 30.6.2015
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 38.297,51
- LEADER sredstva: 28.410,51
- Lastna sredstva: 8.977,32
Opis projekta:
Projekt prispeva k ozaveščanju ciljnih skupin za trajnostni življenjski slog, spodbujanjem prehranske samooskrbe in ekološke lokalne pridelave ter z usmerjanjem h gastronomski odličnosti. Vse aktivnosti so usmerjene k dvigu kakovosti storitev in izdelkov podeželja ter s tem k večanju vrednosti. V drugi fazi projekta je potekala promocija in obveščanje javnosti o projektu, kupljene so bile tudi lesene posode in pribor za enkratno uporabo, ter majice in predpasniki s potiskom ˝Iz narave na krožnik˝. V sklopu projekta je bila pripravljena tudi knjižica ˝Kuhinja naših babic˝, ki opisuje posebnosti in specifične zanimivosti v kulturi in navadah prehranjevanja v preteklosti na Solčavskem, ter glavni dejavniki, ki so vplivali na razvoj solčavske kulinarike in kulinarični zemljevid, zbrani so recepti solčavske kuhinje ter predlogi inovativnih receptov za današnjo rabo na osnovi tradicionalne kulinarike in kulinarični turistični programi. Poleg tega pa so bile izvedene še druge dejavnosti, kot so kuhanje s kuharskimi mojstri, ureditev učnega vrta in razstave in dnevi kulinarike.
Mladi in podeželje
Nosilec projekta: Občina Ljubno
- Cilj LRS: Večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 25.7.2013 – 30.6.2014
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 36.034,97
- LEADER sredstva: 27.003,08
- Lastna sredstva: 9.031,89
Opis projekta:
Aktivnosti in predvideni stroški so se nanašali na dve različni lokaciji: Fašunovo hišo in Kulturni dom Ljubno. V Fašunovi hiši je Zavod Savinja izvedel 5 kulinaričnih delavnic in eno razstavo, kupil je konvekcijsko pečico za peko, nabavil 18 kom skodelic za čaj, 2 čajnika, 1 termo posodo, 18 kom skodelic za kavo, uro, baterijo za potrebe peke v krušni peči, štiri pekače za mafine in šest glinenih pekačev za peko potice ter 1 komplet posode za kuhanje. Za potrebe izvedbe delavnic je kupil 18 predpasnikov. V objektu Kulturnega doma je opremljena mala dvorana z 11 računalniki, uro in pisarniško opremo. Dokončane so bile sanitarije. V predprostoru sta bila urejena pult ter omara. V okviru projekta sta bila izvedena še dva jezikovna tečaja in dva računalniška tečaja. Urejen je bil dostop do male dvorane (Centra mladih) in parkirišče pred vhodom.
Neformalni izobraževalni program ˝Med drevesom in zibelko˝
Nosilec projekta: Andragoški zavod Ljudska univerza Velenje, Center za samostojno učenje Nazarje
- Cilj LRS: večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 1.9.2013 – 30.6.2015
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost:36.029,99
- LEADER sredstva: 13.951,63
- Lastna sredstva: 22.078,36
Opis projekta:
V sklopu projekta ˝Med drevesom in zibelko˝ je bil izveden 200-urni neformalni izobraževalni program s področja predelave lesa v kakovostne proizvode. Izvedena je bila promocija razvoja lesenih proizvodov, udeleženci pa so bili poučeni o možnostih trženja lastnih proizvodov. Razviti so bili tudi novi izdelki iz kvalitetnega lesa. Načrtovanih je bilo 5 izdelkov, izdelali pa so jih več kot 15. Največji ponos predstavljajo: žara, slovenska zibka v moderni izvedbi, stolčki kombinirani s filcem, avtomobili za otroke iz enega kosa lesa, zabavni napisi in smerokazi, ter posode različnih oblik iz enega kosa lesa v modernem pridihu. Projekt je bil uspešno predstavljen javnosti na različnih razstavah, tudi v Državnem zboru Republike Slovenije. Pri projektu so sodelovali tudi strokovnjaki iz različnih strokovnih področij: Miha Cojhter, Damjan Jevšnik, mag. Samo Kramer, Ivan Škodnik, Urška Stropnik Šonc, Anja Polh.
Trajnostna oskrba prebivalcev Občine Nazarje
Nosilec projekta:Kmetijsko gozdarski zavod Slovenije, Zavod Celje
- Cilj LRS: večja dodana vrednost podeželja
- Obdobje izvajanja projekta: 24.7.2013 – 30.6.2015
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 19.512,88
- LEADER sredstva: 15.279,34
- Lastna sredstva: 3.853,46
Opis projekta:
Namen projekta ˝Trajnostna oskrba prebivalcev občine Nazarje˝ je motivirati kmete k večji ponudbi, osveščati prebivalce občine o pomenu trajnostne lokalne oskrbe in obenem bolje povezati ponudnike in uporabnike, ter vzpostaviti šolski eko-vrt. Tekom izvajanja projekta sta se ponudnikom na že vzpostavljeni kmečki tržnici v Nazarjah, pridružila še dva ponudnika. Izveden je bil tudi javni poziv, preko katerega so izbrali 4 poslovna darila, 2 protokolarni darili in 3 spominki. Na območju Osnovne šole Nazarje je bil vzpostavljen šolski eko-vrt, za katerega so kupili potrebno orodje in sadike trajnic. Šolski eko-vrt bo živel dalje in bo namenjen seznanjanju otrok z opravili na vrtu, spoznavanju rastlin in načinu pridelave, pridelke bodo porabil v šolski kuhinji. V sklopu osveščanja lokalnega prebivalstva je bilo razdeljenih preko 400 zgibank, ter izvedeni 2 delavnici ne temo pomena samooskrbe.
V Alpe brez emisij – razvoj trajnostne mobilnosti na zavarovanih območjih
Nosilec projekta: LEGRO – Ivan Golob k.d.
- Cilj LRS: razvoj spremljajoče turistične ponudbe
- Obdobje izvajanja projekta: 5.9.2013 – 5.10.2014
- Vrednost projekta:
- Celotna vrednost: 33.458,67
- LEADER sredstva: 10.458,67
- Lastna sredstva: 17.683,13
Opis projekta:
V okviru projekta je bila izvedena prireditev "Promocija trajnostne mobilnosti" na Solčavskem.
Za potrebe nove turistične storitve na podeželju, so bila kupljena vozila na električni pogon: 1 X električno štirikolesno vozilo, dve električni dvokolesni vozili, dve električni kolesi, dva električna skuterja. Postavljena je polnilnica električnih vozil z elektro dovodnim kablom in priključkom na elektro omaro s števcem.